NIE ŻYJE INGVAR KAMPRAD ZAŁOŻYCIEL IKEA

Ciężko jest mi sobie wyobrazić życie bez produktów IKEA. Firma ta zaskakiwała mnie odkąd pamiętam. Już będąc małą dziewczynką, zamiast b...


Ciężko jest mi sobie wyobrazić życie bez produktów IKEA. Firma ta zaskakiwała mnie odkąd pamiętam. Już będąc małą dziewczynką, zamiast bajek na dobranoc przeglądałam katalogi z meblami, a w moich projektach zawsze znajdzie się coś z wyposażenia tej firmy. Mam to szczęście, że codziennie mogę przechadzać się po sklepie i jako projektant tworzyć jego wystrój. Mam to szczęście, że pracuję w miejscu pełnym kreatywności, pasji oraz troski o ludzi i środowisko.

Ingvar Kamprad mając zaledwie 17 lat w 1943 roku założył IKEA. Nazwa firmy jest akronimem - powstała z jego inicjałów (imię i nazwisko założyciela) oraz nazwy farmy Elmtaryd i nazwy najbliższej miejscowości Agunnaryd, w której się wychował. 

Firma jest rozpoznawana niemal na całym świecie, a idea prowadzenia biznesu godna naśladowania. Upór, ciężka praca, życzliwość w stosunku do innych, myślenie poza schematami oraz troska o lepszy komfort życia dla ludzi przyniosły mu sukces. 

Skromny tryb życia jaki prowadził przybliżał go do poznawania potrzeb ludzi. Mieszkał w niewielkim domu, jadał na stołówce z pracownikami, codziennie chodził na targ po warzywa,  jeździł kilkunastoletnim Volvo, latał zwykłymi rejsowymi samolotami. To tylko kilka przykładów tego jak żył. Może właśnie dzięki takiej postawie jego firma stała się tak popularna, a produkty IKEA możemy znaleźć prawie w każdym domu.

Co będzie dalej z IKEA? Czy nadszedł ten czas, w którym możemy spodziewać się zmian? Czy śmierć założyciela może spowodować odejście od obecnej ideologii firmy? Czy stanie się jak w przypadku firmy Apple, po odejściu Steva Jobsa, gdzie wiele osób zarzuca jej błędy i traci zaufanie do marki? 

Mam nadzieje, że zmiany nastąpią, ale tylko na lepsze. Każde przedsiębiorstwo ich potrzebuje, by lepiej dostosować się do rynku, potrzeb konsumentów oraz by zachować swoją konkurencyjność. Chodź czasem zmiany bywają drastyczne, nieraz niezrozumiałe, w efekcie końcowym mogą prowadzić do rozwoju i okazać się sukcesem. You Might Also Like

1 comments

  1. Kurczę, nic o tym nie mówili nigdzie. Szkoda.. choć z drugiej strony wybrał sobie dobry czas, bo zobaczył jak jego firma ostatnimi czasy bije wszelkie możliwe rekordy :)

    OdpowiedzUsuń