GDY NIE STAĆ NAS NA WILLĘ - MAŁY I STYLOWY DOM DO 100m2

projekt domu ekonomiczny 1 Czy budowa małego domu poniżej 100m 2  ma sens? Skoro inwestujemy swoje całe oszczędności...Czy budowa małego domu poniżej 100m2 ma sens? Skoro inwestujemy swoje całe oszczędności, często zaciągamy przy tym kredyt w banku i budujemy dom na lata, dlaczego nie szarpnąć się na coś większego. Metr w tą czy w tamtą, jedno dodatkowe pomieszczenie nie zrobi przecież wielkiej różnicy – jak bardzo zgubne może być takie podejście. 

Dziś będę chciała uzmysłowić Wam, że budując dom nie musimy decydować się na duży metraż, na którym znajdzie się 5 sypialni, dwa salony, osobny gabinet i 4 garderoby.


Budowa domu to nie lada wyzwanie i też nie mały koszt. Podstawową rzeczą na samym początku inwestycji jest odpowiednia działka. Niestety ich ceny zniechęcają i przyprawiają o ból głowy. By nie zrujnować swojego budżetu już na samym starcie warto zastanowić się nad kupnem mniejszej działki, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na budowę domu i lepsze materiały. 

W dzisiejszych czasach z łatwością znaleźć można ciekawy projekt domu jednorodzinnego do 100m2. Najważniejszym argumentem, jaki przemawia za takim metrażem jest oszczędność. Mniejszy dom to niższe koszty zarówno podczas budowy jak i użytkowania. Warto zwrócić również uwagę na jeszcze jedne aspekt finansowy. Im mniej wydamy tym nasz kredyt będzie mniejszy lub też więcej zaoszczędzimy. Przy budowie małego domu ograniczymy zużycie materiałów, zmaleją także koszty związane z opłaceniem budowlańców, zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na lepszej jakości produkty i wykończenie. Taki dom jest tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu. 

Ważnym aspektem jest również prosta konstrukcja budynku, projekt jest mniej narażony na komplikacje i niepowodzenia, a czas trwania budowy może być zdecydowanie krótszy. 

Należy także pomyśleć o tym, jaką funkcję będzie pełnił nasz dom za kilka lat. Jeśli chcemy by był to dom na lata, należy wziąć pod uwagę, że w przyszłości prawdopodobnie będzie mieszkać w nim mniej domowników, dzieci się wyprowadzą, wyjadą na studia, założą własne rodziny, a my pozostaniemy sami z pięcioma sypialniami. Nie warto, więc inwestować dużych pieniędzy w dom, w którym pomieszczenia nie będą używane. 

Teraz rodzi się pytanie, po co więc budować dom. Czy nie lepiej jest kupić mieszkanie o podobnym metrażu i mieć mniej zmartwień podczas budowy oraz najprawdopodobniej niższe koszty. To jest już kwestia indywidualnych preferencji oraz oczekiwań. Nie da się jednak ukryć, że własny dom daje nam więcej prywatności, brak sąsiadów za ścianą, za oknem taras i podwórko, więcej ciszy, spokoju oraz swobody. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą extradom.pl

You Might Also Like

16 comments

 1. Jestem właśnie na etapie wybierania projektu domu. Też stawiamy na niewielki metraż i prostą konstrukcję budynku a zwłaszcza dachu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hm ciężko zakładać, że dzieci sie wyprowadzą.... duże prawdopodobieństwo, że dzieci zostaną :) a do tego dojdą nam wnuki i wtedy nawet te "pięć sypialni" może okazać się za mało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaradne dzieci zawsze idą na swoje. Taka kolej losu. Ja jestem z tego zadowolona, tym bardziej cieszą ich wizyty.
   Aleksandra z małego domku.

   Usuń
 3. Niemniej jednak małe domki są bardzo przytulne. Pierwsza Twoja propozycja wpadła mi w oko ;).

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne domki. Praktyczne rozwiązanie i estetyczne :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Każdy musi znaleźć takie rozwiązanie, które odpowiada jego stylowi życia. Co ważne, domek o metrażu 100 m2 może być o wiele bardziej funkcjonalny niż większy dom, którego rozkład nie sprzyja sensownym aranżacjom. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ładne projekty domów. Wyglądają nowocześnie. Teraz takie budownictwo jest modne. Ciekawy blog :)

  OdpowiedzUsuń
 7. 100 m 2 to willa! Ps kto to sprząta??? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Trafne spostrzeżenia. My zdecydowaliśmy się na mały domek głównie z powodów finansowych. Jeszcze w nim nie mieszkamy, ale dom już stoi, widać wielkość pomieszczeń i nie żałuję wyboru. Choć zdaję sobie sprawę, że funkcjonalne urządzenie będzie niełatwym zadaniem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja jestem zwolenniczką małych, przytulnych domów. W dużych przestrzeniach czuje się źle. Ten projekt jest idealny, niby nie wielka powierzchnia ale wcale tego nie widać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej, ciekawy wpis. Ostatnio bardzo interesuje się projektami właśnie takich mniejszych domków. Wiele ciekawych projektów widziałem tutaj na http://www.archeton.pl/projekty-domow-malych Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepiękny dom i wnętrze. Super blog.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy duży dom jest wyznacznikiem wygody? Niekoniecznie. Sam chyba wolałbym odrobinę mniejszy i przez to przytulniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Sam stałem przed wyzwaniem budowy domu. Koszta rzeczywiście bardzo duże, mi udało się dzięki firmie https://pawotex.com/ bardzo wiele zaoszczędzić. Warto spełniać swoje marzenia i za wszelką cenę do nich dążyć.

  OdpowiedzUsuń
 14. Taki dom już w zupełności wystarczy. Nie rozumiem budowy takich wielkich domów które później stoją puste

  OdpowiedzUsuń