JAK URZĄDZIĆ GABINET KROK PO KROKU

Czy własny gabinet mogą mieć tylko właściciele firm, dyrektorzy w szkołach czy urzędnicy? Otóż nic bardziej mylnego, coraz więcej...


Czy własny gabinet mogą mieć tylko właściciele firm, dyrektorzy w szkołach czy urzędnicy? Otóż nic bardziej mylnego, coraz więcej osób decydujących się na pracę w domu może, a czasami wręcz musi takowy posiadać. Co prawda posiadanie oddzielanego pomieszczenia w domu, które możne zaaranżować na miejsce do pracy nie raz graniczy z cudem (metraże mieszkań w blokach nam tego nie ułatwiają), ale przecież nie trzeba od razu porywać się na takie "luksusy". Dziś przedstawię wam kilka istotnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, gdy chcemy stworzyć swoje miejsce do pracy zarówno w oddzielnym pomieszczeniu jak i w wydzielonej części np. w salonie czy sypialni.

W zależności od charakteru pracy, jaką wykonujemy nasze potrzeby mogą być różne. Należy wziąć pod uwagę czy gabinet będzie nam służył tylko do celów prywatnych czy będziemy również przyjmować w nim klientów. Każdy element naszego wymarzonego gabinetu musi być przystosowany do roli, jaką będzie pełnił.

ODPOWIEDNIE MIEJSCE

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na gabinet w oddzielnym pomieszczeniu postarajmy znaleźć sobie takie miejsce, które zapewni nam pewnego rodzaju odizolowanie z dala od miejsc często użytkowanych przez resztę domowników. Do takiego celu można wykorzystać np. wnękę w przedpokoju, lub część zacisznej sypialni.


MEBLE I WYPOSAŻENIE

Istotną rzeczą, nad jaką musimy się zastanowić to, jakiego rodzaju praca będzie przez nas wykonywana i jakie meble są nam do tego potrzebne. Elementem podstawowym i chyba najważniejszym dla większości jest biurko i wygodne krzesło, warto jednak pomyśleć też o regałach na przechowywanie dokumentów, szufladach na drobiazgi, jeśli będą przyjmowani w gabinecie goście warto pomyśleć o dodatkowych fotelach lub kanapie oraz stoliku kawowym.


Gdy mamy już stworzoną listę mebli, jakie muszą znaleźć się w gabinecie należy zastanowić się nad funkcjami, jakie będą pełnić. Najważniejszym elementem jest oczywiście biurko, warto wybrać takie, które posiada duży blat roboczy oraz szuflady i szafki wedle potrzeb. Bardzo istotną rzeczą jest również wygodne krzesło lub fotel, musi zapewniać nam komfort podczas pracy i w przerwach. Elementem ułatwiającym i porządkującym naszą pracę jest regał na wszelkiego rodzaju dokumenty, książki, czasopisma. Warto by znajdował się niedaleko miejsca pracy, by można było wygodnie i szybko sięgnąć po potrzebne rzeczy.


Dodatkowym elementem ułatwiającym pracę może być korkowa tablica lub ściana pomalowana farbą tablicową. Na takiej ścianie możemy przypinać notatki, inspiracji, ważniejsze informacje, o których boimy się, że zapomnimy.


ODPOWIEDNIE ROZPLANOWANIE

Kolejnym z etapów jest odpowiednie rozmieszczenie przestrzeni. Zaczynając od rzeczy najważniejszej, czyli od biurka, ustawiamy go w miarę możliwości jak najbliżej okna. Światło dzienne jest najlepszym sprzymierzeńcem w pracy, nie zastąpi go nawet mocne światło z lampy. Natomiast widok za oknem działa kojąco i sprzyja intelektualnej pracy.


SZTUCZNE ŚWIATŁO

Jeśli jednak nie mamy możliwości ustawienia biurka przy oknie należy zadbać o dobre sztuczne oświetlenie. Tutaj sprawdzą się zarówno lampy biurowe jak i wiszące. Musimy jednak pamiętać o ich dobrym ustawieniu, bo nic nam po świetle, które zasłaniamy swoim tułowiem. Osoby praworęczne powinny ustawić lampę po lewej stronie tak by nie zasłaniać sobie światła ręką podczas pisania i odwrotnie. Istotną rzeczą jest również ciepła barwa światła, dzięki której mniej męczy się nasz wzrok podczas pracy.


KOLORY

Fundamentalną kwestią jest dobór odpowiednich kolorów. Nie mogą być zbyt jaskrawe by nie męczyć wzroku. W takich miejscach najlepiej sprawdzą się jasne, pastelowe barwy – działają uspokajająco oraz poprawiają koncentrację.


PORZĄDEK

Porządek w miejscu pracy usprawni nasze myślenie i poprawi koncentrację, należy pozbyć się wszelakich bodźców, które mogą rozproszyć naszą uwagę i odciągnąć nas od pracy. Czyste biurko to czysty umysł.


You Might Also Like

5 comments

 1. A ja chciałam złożyć najszczersze życzenia z okazji Mikołaja, (święto niby dla dzieci, ale czasem można pofantazjować :) ) dużo prezentów, miłości i powodzenia w bloggerowaniu ;) Całuski od Pastelowego domku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczny gabinet! najbardziej podoba mi się ściana z korkowej tablicy!!! jest śliczna! czy można taką zrobić na wymiar? idealne rozwiązanie dla mojego biura! pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. I to się nazywa idealne miejsce do pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie, zgadzam się, sama zastanowię się nad stworzeniem sobie takiego miejsca pracy. Zawsze mam mnóstwo karteczek które przyklejam wszędzie, a po prostu mogłabym je zostawiać na ścianie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety mam za małe mieszkanie i ani jednego wolnego pomieszczenia, w którym mógłbym urządzić gabinet :( Może pozbyć się sypialni? :D

  OdpowiedzUsuń